Baggrund

Digitalt Ansvar søger projektledere

Vil du være med til at fremme en tryg og ansvarlig digital udvikling? Har du erfaring med at gennemføre projekter, er du analytisk og god til at formidle? Så er en stilling hos Digitalt Ansvar måske noget for dig.

Digitalt Ansvar søger dygtige projektledere til at gennemføre nye projekter, der har til formål at finde løsninger på nogle af tidens digitale udfordringer – i tæt samarbejde med foreningens medlemsorganisationer.

Som projektleder skal du:

 • Styre og gennemføre projekter med sikker hånd.
 • Inddrage og have forståelse for forskellige interessenter.
 • Analysere nye problemstillinger.
 • Indsamle og producere viden.
 • Udarbejde klare analyser. 
 • Være med til at formidle løsningsforslag og anbefalinger.

Om dig:

 • Du har erfaring med at gennemføre projekter, udarbejde analyser, rapporter, idéoplæg eller andre videns- og formidlingsprodukter.
 • Du kan arbejde selvstændigt og følge dine projekter til dørs.
 • Du kan opbygge og vedligeholde stærke samarbejdsrelationer internt som eksternt.
 • Du er nysgerrig, vedholdende og ikke bange for at tage ansvar eller træffe beslutninger.
 • Du er analytisk og god til at se problemstillinger fra flere vinkler.
 • Du har nok en samfundsvidenskabelig uddannelsesbaggrund og kommer måske fra centraladministrationen, et bureau, en rådgivningsvirksomhed, NGO eller vidensinstitution. 
 • Du har mindst tre års erfaring.
 • Du er god til at kommunikere, skrive og tænke i forskellige målgrupper.

Vi kan tilbyde:
En spændende stilling i en lille organisation, der arbejder for at gøre en reel forskel for mennesker, der udsættes for digitale krænkelser og -vold, i samarbejde med Digitalt Ansvars medlemsorganisationer. Et uformelt arbejdsmiljø med mange eksterne samarbejdspartnere indenfor et spændende arbejdsområde, der er i fuld udvikling.

Arbejdstiden er 37 timer ugentligt og der er tale om en projektansættelse med mulighed for forlængelse.

Ansøgningsfrist:
Onsdag den 18. november 2020
Ansættelsessamtaler finder sted i uge 48

Ansøgning og CV sendes til kontakt@digitaltansvar.dk, mærket “Jobansøgning”. Alle interesserede uanset etnisk tilhørsforhold, religion, køn, alder og lign. opfordres til at søge stillingen.

Tiltrædelse:
1. januar 2021

Ansættelsessted:
Pilestræde 58, 4. sal
1112 København K

Om Digitalt Ansvar:
Digitalt Ansvars mission er at fremme en tryg og ansvarlig digital udvikling – ved at være det samlende knudepunkt og en vidensbank for aktører på tværs af fagområder. Vi opbygger og formidler viden om digitale udfordringer, skaber dialog og debat samt peger på fælles løsninger for mere digital ansvarlighed.

Digital Ansvar har siden 2017 arbejdet for mere viden og data, effektiv efterforskning og tidssvarende lovgivning for at bekæmpe og forebygge digital vold – i samarbejde med foreningens medlemsorganisationer, støttemedlemmer og øvrige aktører på feltet. 

Yderligere oplysninger:
Hvis du har spørgsmål til stillingen, er du velkommen til at kontakte kommunikations- og analysechef Ask Hesby Krogh på +45 4216 4263 mandag-torsdag efter kl. 16.00.

Del denne nyhed